Categories:

Dieta kapuśniak: czy dieta kapuściana działa?

Dieta kapuśniak to krótkoterminowa dieta odchudzająca.

Jak sama nazwa wskazuje, polega na jedzeniu dużych ilości kapuśniaku.

Zwolennicy diety twierdzą, że może ona pomóc zrzucić nawet do 4,5 kg w ciągu jednego tygodnia, ale wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia ostrzega, że ​​dieta jest niezdrowa, a jej wyniki niezrównoważone.

W tym artykule przyjrzymy się diecie kapuśniak i jej skuteczności.

Co to jest dieta kapuśniak?

Dieta kapuśniak to dieta szybkiego odchudzania. Jego zwolennicy twierdzą, że siedem dni na diecie może prowadzić do utraty wagi nawet do 5kg.

Dieta działa dokładnie tak, jak wskazuje jej nazwa — przez tydzień nie jesz prawie nic poza domową kapustą. Każdego dnia możesz także spożywać 1–2 inne pokarmy, takie jak odtłuszczone mleko, owoce lub warzywa .

Dieta ma trwać nie dłużej niż siedem dni w celu odchudzania lub szybkiego rozpoczęcia długoterminowego planu żywieniowego.

Dieta Zupy Kapustowej znana jest również pod innymi nazwami, takimi jak Dieta Szpitala Świętego Serca czy Dieta Mayo Clinic, podobno dlatego, że została opracowana w szpitalu w celu szybkiej utraty wagi przed operacją pacjentów kardiologicznych.

Ale zaangażowane szpitale zaprzeczyły tym twierdzeniom.

Nikt nie wie dokładnie, skąd wzięła się ta wyjątkowa dieta, chociaż po raz pierwszy zyskała popularność w latach 80. i od tego czasu pozostaje.

STRESZCZENIE

Dieta z zupy kapuścianej to tygodniowa dieta odchudzająca, która obiecuje pomóc Ci zrzucić nawet 4,5 kg.

Podstawowe kroki

Podstawą tej diety jest domowa kapuśniak.

Na początek trzeba przygotować duże porcje zupy do spożycia przez cały tydzień.

Pamiętaj, że poszczególne składniki zupy mogą się różnić.

Przepis na kapuśniak

Składniki:

 • 2 duże cebule
 • 2 zielone papryki
 • 2 puszki pomidorów
 • 1 pęczek selera
 • 1 główka kapusty
 • 3 marchewki
 • 1 opakowanie pieczarek
 • 1-2 kostki bulionowe (opcjonalnie)
 • 6–8 filiżanek wody lub koktajlu warzywnego, takiego jak V8

Wskazówki:

 1. Wszystkie warzywa pokroić w kostkę.
 2. W dużym garnku bulionowym podsmażyć cebulę na niewielkiej ilości oleju .
 3. Następnie dodaj pozostałe warzywa i przykryj wodą lub koktajlem warzywnym i dodaj kostki bulionowe lub inne przyprawy, jeśli chcesz.
 4. Doprowadzić do wrzenia, następnie zmniejszyć na średnim ogniu. Gotuj na wolnym ogniu, aż warzywa będą miękkie, około 30-45 minut.

Zupę można doprawić solą, pieprzem, ostrym sosem, ziołami lub przyprawami. Możesz również dodać inne warzywa nieskrobiowe , takie jak szpinak czy fasolka szparagowa.

Każdego dnia powinieneś jeść tyle kapuśniak, ile chcesz — przynajmniej na kilka posiłków.

Zasady Diety

Oprócz zupy możesz codziennie jeść 1-2 inne niskokaloryczne potrawy. Jednak ważne jest, aby nie robić żadnych innych zamienników i pić tylko wodę lub inne napoje bez kalorii, takie jak niesłodzona herbata .

Często zaleca się codzienne przyjmowanie multiwitaminy, ponieważ dieta może być uboga w niektóre składniki odżywcze.

Takie są zasady każdego dnia diety kapuśniak.

 • Dzień 1: Nieograniczona kapuśniak i owoce, ale bez bananów .
 • Dzień 2: Tylko zupa i warzywa. Skoncentruj się na surowych lub gotowanych warzywach liściastych. Unikaj grochu, kukurydzy i fasoli. Możesz też zjeść jednego pieczonego ziemniaka z masłem lub olejem.
 • Dzień 3: Tyle owoców i warzyw, ile możesz zjeść, oprócz zupy. Jednak bez pieczonego ziemniaka i bez bananów.
 • Dzień 4: Nieograniczone banany, odtłuszczone mleko i kapuśniak.
 • Dzień 5: Możesz zjeść 280-560 gramów wołowiny, którą możesz zastąpić kurczakiem lub rybą. Możesz także mieć do sześciu świeżych pomidorów. Wypij co najmniej 6–8 szklanek wody.
 • Dzień 6: Zupa, wołowina i warzywa. Możesz zastąpić wołowinę pieczoną rybą, jeśli nie zrobiłeś tego dzień wcześniej. Skoncentruj się na zielonych liściach. Bez pieczonego ziemniaka.
 • Dzień 7: Możesz jeść warzywa, brązowy ryż i nieograniczony sok owocowy — ale bez dodatku cukru.

Nie należy kontynuować diety dłużej niż siedem dni na raz. Możesz jednak powtórzyć dietę, o ile odczekasz co najmniej dwa tygodnie przed ponownym jej rozpoczęciem.

STRESZCZENIE

Aby przestrzegać diety kapuśniak, musisz przygotować duże porcje kapuśniaka do spożycia kilka razy dziennie. Możesz również jeść 1–2 inne pokarmy każdego dnia.

Czy dieta kapuściana działa na utratę wagi?

Dieta kapuśniak nigdy nie była badana, więc nie można naprawdę potwierdzić jej skuteczności.

Jednak ponieważ dieta kapuśniak jest bardzo niskokaloryczna, prawdopodobnie spowoduje utratę wagi.

Chociaż podczas tej diety możesz jeść nieograniczoną ilość zup i niektórych innych produktów, wybór jest tak ograniczony i niskokaloryczny, że bardzo trudno byłoby zjeść wystarczająco dużo, aby utrzymać wagę ciała.

Chociaż dieta kapuśniak prawdopodobnie pomoże ci schudnąć, większość tej wagi prawdopodobnie wróci, gdy tylko przestaniesz stosować dietę.

Warto zauważyć, że gdy poważnie ograniczysz spożycie kalorii lub dużo stracisz na wadze, Twoje ciało zareaguje obniżeniem tempa metabolizmu , zmniejszając liczbę spalanych kalorii dziennie.

To obniżenie metabolizmu jest częstą przyczyną plateau utraty wagi w dietach długoterminowych.

Jednak twój metabolizm może zacząć się zmniejszać już po trzech dniach od diety bardzo niskokalorycznej. To spowolnienie może wyjaśniać, dlaczego tak trudno jest zapobiec przybieraniu na wadze po zaprzestaniu diety.

Niemniej jednak diety bardzo niskokaloryczne mają również pewne zalety.

Badania wskazują, że osoby otyłe stosujące diety bardzo niskokaloryczne przez 4-12 tygodni pod nadzorem lekarza mogą doświadczyć znacznej krótkoterminowej poprawy utraty wagi i zdrowia metabolicznego.

Kilka badań pokazuje, że nawet krótkoterminowe, bardzo niskokaloryczne diety mogą przejściowo zmniejszać insulinooporność , nawet jeśli są zbyt krótkie, aby wywołać duże zmiany w tkance tłuszczowej.

Kolejnym potencjalnym pozytywem diety kapuśniak jest to, że nie jesteś zmuszany do głodu, ponieważ każdego dnia możesz jeść tyle dozwolonych pokarmów, ile chcesz.

Dieta zawiera również dużo owoców i warzyw, które są niskokaloryczne i bogate w błonnik.

Co więcej, dieta jest bardzo tania w utrzymaniu.

W przeciwieństwie do innych diet, które zmuszają Cię do zakupu drogich suplementów lub książek, ta dieta wymaga jedynie zakupu tanich składników do zupy i kilku innych podstawowych produktów spożywczych.

STRESZCZENIE

Dieta kapuśniak jest bardzo niskokaloryczna, więc powinna spowodować utratę wagi, jeśli możesz się jej trzymać. Jednak jest prawdopodobne, że utrata wagi będzie tymczasowa.

Potencjalne wady diety kapuścianej

Chociaż dieta kapuśniak może pomóc w utracie wagi, jej wady mogą przeważać nad korzyściami.

Jednym z głównych problemów związanych z dietą kapuśniak jest to, że można ją stosować tylko przez jeden tydzień, co nie jest wystarczająco długie, aby uzyskać znaczącą utratę wagi.

Twoje ciało może spalić tylko tyle tłuszczu tygodniowo. W pierwszym tygodniu diety niskokalorycznej tylko około 34% utraconej wagi pochodzi z tłuszczu.

Pozostałe dwie trzecie pochodzi z utraconej masy wody i masy mięśniowej.

Masa wody pochodzi z zapasów glikogenu, które są szybkimi rezerwami energii organizmu. Zwykle glikogen wiąże się z cząsteczkami wody w twoim ciele.

Kiedy nie jesz wystarczającej ilości kalorii, twoje ciało zużywa zmagazynowany glikogen jako energię, a także zrzuca dodatkową wodę.

Jednak gdy tylko powrócisz do mniej restrykcyjnej diety, twoje ciało odbuduje zapasy awaryjne i ponownie przybierze na wadze — nawet jeśli będziesz kontynuować zdrową dietę.

Kolejnym dużym problemem związanym z dietą kapuśniak jest brak składników odżywczych.

Dieta kapuśniak ma tak mało wyborów żywieniowych, że jest uboga w wiele witamin i minerałów i nie oferuje prawdziwego źródła białka przez większość dni.

Bez dużej ilości białka będziesz walczył o zapobieganie utracie mięśni podczas diety.

Co więcej, dieta jest niezwykle mdła, przez co ciężko ją wytrzymać przez cały tydzień.

Wymaga również częstego gotowania w dużych partiach, aby przygotować wystarczającą ilość kapuśniaka, co dla niektórych może być niedogodnością.

STRESZCZENIE

Dieta kapuśniak jest mdła, trudna do przyklejenia i uboga w wiele składników odżywczych. Ponieważ trwa tylko tydzień, większość straconej wagi to tylko waga wody, która powróci po zaprzestaniu diety.

Bezpieczeństwo i skutki uboczne

Dieta kapuśniak nie jest zalecana jednorazowo dłużej niż przez jeden tydzień ze względu na to, jak restrykcyjna i niezrównoważona pod względem odżywczym jest.

Bardzo mało kalorii

Chociaż dieta kapuśniak nie jest dietą głodową , żywność jest tak niskokaloryczna, że ​​trudno byłoby osiągnąć 1000 kalorii dziennie.

Jest to poniżej szacowanego minimum kalorii potrzebnego do utrzymania stabilnej wagi. To minimum to średnio 1200 kalorii dla kobiet i 1500 kalorii dla mężczyzn.

Diety bardzo niskokaloryczne poniżej 800 kalorii dziennie są zalecane tylko osobom otyłym pod ścisłym nadzorem lekarza.

Może nie dostarczać wystarczającej ilości składników odżywczych

Diety niskokaloryczne, które są stosowane pod nadzorem lekarza, są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby były odpowiednie pod względem odżywczym.

Jednak wybory żywieniowe diety kapuśniak są bardzo ograniczone i niezrównoważone. Dieta prawie nie zawiera białka, a także jest bardzo uboga w węglowodany, tłuszcze i kalorie. Dodatkowo brakuje mu wielu witamin i minerałów.

Nie ma poważnego ryzyka niedoborów witamin i minerałów, jeśli stosujesz dietę tylko przez tydzień, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na multiwitaminę . Ale to nie rekompensuje braku kalorii i białka w diecie.

W związku z tym wiele osób stosujących dietę kapuśniak skarży się na zawroty głowy, osłabienie i oszołomienie podczas diety.

Może powodować wzdęcia i skurcze

Ponieważ ta dieta jest bardzo bogata w błonnik , wiele osób skarży się na wzdęcia i skurcze jako główne skutki uboczne. Efekty te mogą być na tyle uciążliwe, aby przerwać dietę.

Może powodować problemy z woreczkiem żółciowym

Istnieje kilka anegdotycznych doniesień o zablokowaniu kamieni żółciowych i pęcherzyka żółciowego u osób, które stosowały dietę kapuśniową przez długi czas.

Kamienie żółciowe mogą być niezamierzoną konsekwencją jakiejkolwiek szybkiej utraty wagi .

Zwykle, gdy jesz pokarmy wysokotłuszczowe, woreczek żółciowy uwalnia soki trawienne, które pomagają je rozłożyć.

Jeśli jednak prawie nie jesz tłuszczu, woreczek żółciowy może nie opróżniać się przez dłuższy czas, co zwiększa prawdopodobieństwo tworzenia się kamieni.

Kamienie żółciowe mogą występować częściej u osób stosujących dietę bardzo niskokaloryczną lub dietę niskotłuszczową, taką jak dieta z zupy z kapusty.

Może zmienić poziom cukru we krwi

Jeśli masz cukrzycę i chcesz przejść na dietę kapuśniak, postępuj ostrożnie. Niska zawartość węglowodanów i kalorii może powodować duże zmiany poziomu cukru we krwi.

To powiedziawszy, dieta prawdopodobnie nie będzie miała niebezpiecznych skutków ubocznych dla większości zdrowych osób, o ile jest stosowana tylko przez tydzień, zgodnie z przeznaczeniem.

STRESZCZENIE

Dieta kapuśniak nie nadaje się do długotrwałego stosowania, ponieważ brakuje w niej kluczowych składników odżywczych. Pomimo pewnych nieprzyjemnych skutków ubocznych, trwanie jednego tygodnia prawdopodobnie nie jest niebezpieczne dla większości zdrowych osób.

Podsumowanie

Podobnie jak inne diety bardzo niskokaloryczne, dieta kapuśniak prawdopodobnie spowoduje utratę wagi, jeśli będziesz się jej trzymać przez tydzień.

Jednakże, ponieważ jest to dieta tylko krótkoterminowa, prawdopodobnie przywrócisz większość wagi, chyba że dokonasz trwałych zmian w swoim stylu życia.

Dodatkowo nierozsądne i niezbilansowane pod względem odżywczym jest spożywanie tylko kapuśniak. Wiele osób uważa tę dietę za nieatrakcyjną i trudną do przestrzegania.

Chociaż ta dieta może pomóc w szybkim zrzuceniu nadwagi, lepiej skorzystaj z innych opcji, jeśli chcesz osiągnąć długotrwałą utratę wagi i lepszy stan zdrowia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *