Kategorie:

Zdrowy styl życia: Jak zdrowo żyć?

Avatar
Opublikowane przez admin

Jeśli chcesz dobrze się zestarzeć, ze zdrowiem i energią, aby przejść przez kolejny rok i jego perypetie, z wyjętym sercem, powinieneś prowadzić zdrowy tryb życia.

Czym jest zdrowy styl?

Według Światowej Organizacji Zdrowia „zdrowy styl życia to sposób na życie, który zmniejsza ryzyko poważnej choroby lub przedwczesnej śmierci”.

Zdrowie to nie tylko brak choroby. Chodzi również o dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i społeczne.

Zdrowy styl życia obejmuje zbilansowaną dietę , regularne ćwiczenia i dużo odpoczynku , zwłaszcza snu. Alkoholu należy unikać lub pić z umiarem , a także nawiązywać pozytywne kontakty społeczne .

Jakie są zalety zdrowego stylu życia?

Zdrowy styl życia zapewnia nam dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. Bycie zdrowym to dobry sposób na dbanie o siebie.

Kiedy jesteśmy zdrowi, mamy więcej energii, aby radzić sobie z codziennymi obowiązkami i cieszyć się większą ilością aspektów naszego życia.

Czasami przyjmujemy to za pewnik, dopóki nie zachorujemy i nie zdamy sobie sprawy, jak ważne jest bycie zdrowym. Prawda?

Pandemia koronawirusa pokazała również, że zdrowi ludzie mają większe szanse na wyzdrowienie z niej.

10 wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia

1 – Zacznij regularnie ćwiczyć

Jeśli chcesz rozpocząć zdrowy tryb życia, pierwszym krokiem są regularne ćwiczenia. To dlatego, że aktywność fizyczna odgrywa ważną rolę w Twoim zdrowiu i samopoczuciu.

Ważne jest, aby ćwiczyć, aby stymulować naturalny system utrzymania i naprawy organizmu. Twoje kości, stawy i mięśnie pozostaną młodsze, jeśli będziesz ćwiczyć.

Brak aktywności fizycznej na wiele sposobów zwiększa ryzyko zdrowotne, takie jak: choroba wieńcowa, udary, wysokie ciśnienie krwi, mało energii, wiotkie ciało, nadwaga itp.

Ile razy w tygodniu powinieneś ćwiczyć i jak długo?

Cztery do pięciu razy w tygodniu jest idealne i co najmniej 150 minut według Centers for Disease and Control Prevention ( CDC ).

Spacery po bloku, jazda na rowerze, chodzenie na siłownię i zajęcia fitness online to tylko kilka opcji! Zacznij powoli i słuchaj swojego ciała.

2 – Uważaj na to, co jesz

Zdrowa, zbilansowana dieta jest ważnym elementem utrzymania dobrego stanu zdrowia.

Ogólnie rzecz biorąc, staraj się jeść produkty bogate w składniki odżywcze, takie jak białko, błonnik, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały.

Jedz więcej owoców i warzyw, bogatych w błonnik węglowodanów skrobiowych i dobrych źródeł białka (owoce morza, drób, jajka, orzechy i chude mięso). Zmniejsz spożycie tłuszczu, cukru i soli.

Nie musisz przestrzegać planu dietetycznego, wystarczy pamiętać o tym, co jesz.

Są proste kroki, które możesz podjąć, aby jeść lepiej, takie jak zastąpienie białego ryżu i cukru brązowym, zwykłego makaronu i chleba pełnoziarnistego.

Możesz także zdecydować się na świeże soki, ograniczyć częstotliwość słodkich napojów. Nie dodawaj oleju podczas gotowania warzyw: gotuj, gotuj na parze lub grilluj jedzenie zamiast je smażyć.

To tylko proste porady zdrowotne dla wszystkich zainteresowanych zdrową dietą.

Jak możesz stwierdzić, czy zdrowo się odżywiasz? Jeśli Twoje jedzenie ma różne kolory, jesteś na dobrej drodze. Tak proste jak to.

Zdrowe ćwiczenia i zdrowe odżywianie są kluczem do zdrowego stylu życia .

3 – Pij dużo płynów

Przeciętny procent wody w ciele dorosłego człowieka wynosi 60%. Nie trzeba dodawać, jak ważna jest woda dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Woda służy wielu celom, w tym dostarczaniu składników odżywczych i tlenu do komórek, metabolizowaniu białek i węglowodanów, regulowaniu temperatury ciała itp.

Ilość wody , którą powinieneś codziennie pić, zależy od wielu czynników , takich jak stan zdrowia, poziom aktywności i miejsce zamieszkania. Niektórzy eksperci ds. zdrowia twierdzą, że powinno się pić 2L dziennie, inni twierdzą, że 3L.

Chociaż jedno jest zgodne, przyjmowanie płynów jest wystarczające, gdy mocz jest bezbarwny lub jasnożółty.

Abyś był nawodniony, zalecamy zakup butelki wielokrotnego użytku i pozostawienie jej na biurku. Jeśli masz problemy z pamiętaniem o piciu wody, ustaw alarm w telefonie.

4 – Ogranicz spożycie alkoholu

Dla wielu osób picie alkoholu może być przyjemną aktywnością towarzyską. Kto nie lubi wypić lampki wina z przyjaciółmi i zimnego piwa na plaży?

W rzeczywistości picie niewielkich ilości alkoholu może zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Jednak w zależności od ilości i ilości wypijanych napojów może to stać się dużym problemem nie tylko dla Ciebie i Twojego zdrowia, ale także dla Twojej rodziny.

Nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do rozwoju chorób przewlekłych, zwiększać ryzyko wypadków itp.

Cztery kroki w celu zmniejszenia spożycia alkoholu to:

  • Trzymaj alkohol z dala od domu;
  • Kup małe kieliszki do wina;
  • Wypij pół litra szklanki podczas picia piwa lub cydru;
  • Poznaj swoje ograniczenia i szanuj je.

5 – Nie pal

Palenie i zdrowy tryb życia tak naprawdę nie pasują do siebie. Czemu? Ponieważ palenie jest największym zagrożeniem dla zdrowia, jakie sam sobie narzucasz.

Narażasz się na problemy z oddychaniem, chorobę wieńcową serca, raka, a jeśli palisz w domu, twoje dzieci będą miały więcej infekcji klatki piersiowej, uszu, nosa i gardła niż dzieci, których rodzice nie palą.

Jeśli nie palisz, nawet nie zaczynaj, bo bardzo trudno jest przestać.

6 – Odpocznij wystarczająco

Spanie jest kluczem do dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Podczas snu nasze ciało regeneruje się po dniu, naprawiając komórki, przywracając energię, uwalniając białka i hormony, takie jak kortyzol, melatonina, DHEA i GH (hormon wzrostu).

Ile godzin snu powinniśmy dziennie spać?

Zależy to od Twojej grupy wiekowej , ogólnego stanu zdrowia , codziennych czynności i wzorców snuWytyczne National Sleep Foundation zalecają osobom dorosłym od 7 do 9 godzin snu na dobę.

7 – Medytuj

To jedna z tych wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia, która nie przypadnie do gustu wielu osobom.

Albo dlatego, że bezskutecznie próbowali, albo myślą, że medytacja nie jest dla nich.

Ale medytacja poprawia koncentrację, przetwarzanie informacji i podejmowanie decyzji. Zwiększa samoświadomość, samoakceptację i szczęście, zmniejsza stres i niepokój, korzystnie wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego i odpornościowego oraz sprawia, że ​​stajesz się silniejszy w walce z bólem.

8 – Utrzymuj równowagę między pracą a życiem

Osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym może być wyzwaniem dla większości pracujących dorosłych.

Jeśli stale pracujesz, możesz nie być w stanie dać współmałżonkowi, dzieciom lub przyjaciołom czasu, którego potrzebują. Brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym może prowadzić do wyczerpania, zmęczenia, stresu, a w konsekwencji zwiększać ryzyko różnych zagrożeń dla zdrowia.

Jest jednak kilka kroków, które możesz podjąć, aby zrównoważyć życie zawodowe i rodzinne, takie jak ustalanie godzin pracy i trzymanie się ich, nie odpowiadanie na służbowe e-maile, gdy nie ma Cię w pracy, wygospodarowanie czasu na wakacje itp.

9 – Spotkaj się z rodziną i przyjaciółmi

Jak stwierdziła Ann Pierce, „Wysiłek nawiązania kontaktów towarzyskich z przyjaciółmi i rodziną może nie tylko sprawić, że poczujesz się szczęśliwszy , ale ma również wiele korzyści zdrowotnych . Umysł i ciało dobrze reagują na pozytywne interakcje społeczne, podczas gdy izolacja może przynieść daleko idące komplikacje. Zabawa z innymi jest jak lekarstwo ze wszystkimi pozytywnymi skutkami ubocznymi!”

Jeśli mieszkasz w dużym mieście i/lub masz napięty harmonogram pracy, może być trudno spotkać się z rodziną i przyjaciółmi. Pandemia tylko to pogorszyła. Ale jest to ważny aspekt naszego życia i powinien być traktowany priorytetowo.

Prowadź rozmowy wideo zamiast wysyłać SMS-y, wychodzić na kolację lub oglądać spektakle, jeśli masz okazję, oglądaj razem programy telewizyjne, seriale i filmy. To wszystko może sprawić Ci przyjemność i sprawić, że poczujesz się znacznie lepiej.

10 – Rób więcej tego, co kochasz

Jak nudne może być życie, w którym po prostu pracujemy, wracamy do domu i załatwiamy sprawy?

Znalezienie czasu na coś, co kochasz – inne niż praca – jest kluczowe dla naszego szczęścia i dobrego samopoczucia.

Robienie czegoś, co lubisz poza pracą, może być korzystne dla zdrowia psychicznego, niezależnie od tego, czy jest to oglądanie telewizji, czytanie książki, pisanie, praca charytatywna, malowanie, gotowanie, granie na instrumencie itp.

W końcu zdrowy tryb życia oznacza również  robienie rzeczy, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy i czujesz się dobrze .

To tylko dziesięć wskazówek, jak rozpocząć zdrowy tryb życia. Z którymi z łatwością sobie poradzisz? Pamiętaj, że prowadząc zdrowy tryb życia, będziesz również wzorem dla innych członków rodziny, zwłaszcza dzieci.