Categories:

Jak pozbyć się łupieżu: sposoby na łupież

Avatar image of
Posted by admin

Większość z nas zna łupież jako tę łuszczącą się białą substancję znajdującą się na skórze głowy lub, co bardziej żenujące, na ramionach twojego ładnego czarnego swetra. Najtrudniejszą częścią jest umiejętność pozbycia się łupieżu. To jest coś, czego większość z nas, frustrująco, nie wie.

Łupież występuje częściej niż myślisz, ponieważ większość z nas miała go w pewnym momencie swojego życia. Jest to wynik nadprodukcji martwej skóry, ale może być również spowodowany wieloma innymi czynnikami – takimi jak zimowe powietrze, które powoduje suchość skóry, dieta uboga w witaminy i ostre chemikalia znajdujące się w niezdrowych szamponach , a nawet szamponach przeciwłupieżowych, które rzekomo zredukować płatki!

Na szczęście łupieżu można pozbyć się we właściwy sposób i nie doprowadzi to do zwiększonego wypadania włosów lub produktów, które prowadzą do swędzenia głowy. Olejki eteryczne, maseczki do skóry głowy typu „zrób to sam”, żywność, suplementy i nie tylko pomagają w leczeniu łupieżu.

Użyj tych naturalnych środków, aby te białe płatki stały się odległym wspomnieniem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak naturalnie pozbyć się łupieżu.

Co to jest łupież?

Łupież to choroba skóry, która dotyka 50 procent światowej populacji i jest związana z proliferacją lipofilnych drożdżaków z rodzaju Malassezia .

American Osteopathic College of Dermatology mówi nam, że łupież to zrzucanie nadmiernych ilości martwych płatków skóry ze skóry głowy. Może również występować lekkie swędzenie, ale zazwyczaj nie ma zaczerwienienia ani strupów.

Łupież zwykle pogarsza się jesienią i zimą z powodu suchego powietrza, a latem poprawia się. Jest to spowodowane nagromadzeniem martwego naskórka, a w wielu cięższych przypadkach organizm drożdżopodobny ją pogarsza. Chociaż ten zarazek jest zwykle obecny na skórze głowy każdej osoby, może powodować podrażnienie, jeśli mocno się rozrośnie.

Badanie opublikowane w Indian Journal of Dermatology  zauważa:

Łupież jest powszechnym schorzeniem skóry głowy, dotykającym prawie połowę populacji w wieku przedpokwitaniowym, niezależnie od płci i pochodzenia etnicznego.Żadna populacja w żadnym regionie geograficznym nie przeszłaby przez nią swobodnie bez dotknięcia łupieżem na pewnym etapie swojego życia. Słowo łupież (łupież, łupież) ma pochodzenie anglosaskie, jest kombinacją słów „tan” oznaczających „pętanie” i „drof” oznaczających „brudny”. Łupież wpływa na walory estetyczne i często powoduje swędzenie. Udowodniono, że keratynocyty odgrywają kluczową rolę w ekspresji i wytwarzaniu reakcji immunologicznych podczas powstawania łupieżu. Nasilenie łupieżu może zmieniać się w zależności od pory roku, ponieważ często pogarsza się zimą.

Badanie wskazuje również, że istnieje kilka naturalnych środków (takich jak używanie oleju kokosowego do włosów ), o których mówi się, że mają właściwości przeciwłupieżowe. W większości przypadków te środki naturopatyczne często występują w połączeniu ze środkami syntetycznymi.

Badania z Indii wykazały, że preparaty ziołowe są równie skuteczne w zwalczaniu łupieżu jak substancje syntetyczne.

Choć może się to wydawać sprzeczne z powszechnym przekonaniem, łupież ulega poprawie, gdy częściej myjemy szampon. Pogarsza się również, gdy jesteś zestresowany lub niespokojny, a ponieważ łupież jest procesem naturalnym, nie można go wyeliminować, ale często można go kontrolować.

Kiedy łuszczeniu się skóry głowy towarzyszy zaczerwienienie lub zaczerwienienie i łuszczenie rozprzestrzenia się, powodując tłuste łuszczenie się na twarzy, brwiach lub bokach nosa, może to być zdiagnozowane jako łojotokowe zapalenie skóry i związane z ciężkimi stanami łupieżu.

Czy słyszałeś o ciemieniusze? To inna nazwa łupieżu, który zwykle dotyka niemowlęta, ale nie musisz się martwić. Jest całkowicie nieszkodliwy i zwykle ustępuje do 3 roku życia.

Przyczyny i objawy

Istnieje wiele przyczyn łupieżu, w tym:

Sucha skóra. Najpopularniejszą przyczyną łupieżu jest w rzeczywistości sucha skóra. Zwykle odczuwasz również objawy suchej skóry (takie jak swędzenie) na innych częściach ciała, takich jak nogi i ramiona.

Skóra tłusta (łojotokowe zapalenie skóry). Wierz lub nie, ale tłusta skóra jest jedną z najczęstszych przyczyn łupieżu. Charakteryzuje się czerwoną, tłustą skórką pokrytą łuszczącymi się białymi lub żółtymi łuskami. Znany również jako łojotokowe zapalenie skóry, może wpływać na skórę głowy i inne obszary bogate w gruczoły łojowe, takie jak brwi, boki nosa i tyły uszu.

Ponadto może to dotyczyć mostka, pachwin i pach. Nie używanie wystarczającej ilości szamponu może powodować tłustą skórę.

Chociaż ważne jest, aby nie myć zbyt często szamponu, aby mieć zdrowszą skórę głowy i wytwarzać naturalne olejki, jeśli nie myjesz włosów regularnie szamponem, olejki i komórki skóry ze skóry głowy mogą faktycznie gromadzić się i powodować łupież.

W większości przypadków idealne jest pranie co dwa do trzech dni.

Stany skóry. Osoby z egzemą i łuszczycą często mają łupież, ponieważ oba te schorzenia mają cechy suchej skóry, często ciężkiej i bardzo podrażniającej.

Grzyb drożdżopodobny (Malassezia). Chociaż Malassezia żyje na skórze głowy większości dorosłych, może podrażniać skórę głowy. To podrażnienie może spowodować wzrost większej liczby komórek skóry, a kiedy tak się stanie, dodatkowe komórki skóry obumierają i odpadają, powodując białą łuskę we włosach lub na ubraniach.

Produkty do pielęgnacji włosów. Ponieważ większość produktów do pielęgnacji włosów zawiera składniki chemiczne, mogą one powodować zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie się skóry głowy. Zbyt częste używanie szamponu lub produktów do stylizacji może również podrażniać skórę głowy i powodować łupież. 

Jak naturalnie pozbyć się łupieżu?

Teraz, gdy wiesz, co powoduje łupież i jego objawy, nadszedł czas, aby zbadać domowe sposoby na ten irytujący problem. Łupież można leczyć, wprowadzając niewielkie zmiany w diecie i stylu życia, które odpowiadają na odwieczne pytanie „jak pozbyć się łupieżu”.

Oto niektóre z najlepszych sposobów na pozbycie się łupieżu:

1. Pij wodę

Często brak wystarczającej ilości wody w naszym ciele powoduje suchość skóry i jest to jeden z wielu powodów, dla których warto pić wodę. Bardzo ważne jest codzienne picie dużej ilości wody, aby poprawić ogólny stan zdrowia, a także suchość skóry i skóry głowy.

2. Olej kokosowy

Ponieważ olej kokosowy zawiera średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, w tym kwas laurynowy i kwas kaprynowy, ma silne właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Właściwości te pomagają celować i zabijać grzyby oraz wszelkie wirusy lub bakterie, które mogą istnieć.

W wielu przypadkach wyniki mogą pojawić się w ciągu zaledwie tygodnia.

3. Olejki eteryczne

Istnieją olejki eteryczne do włosów , które naprawdę mogą pomóc w pozbyciu się łupieżu. Ponieważ niektóre z tych olejków mają właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, podobnie jak olej kokosowy, mogą zmniejszać stany zapalne i leczyć infekcje.

Musisz wybrać 100% czyste olejki, takie jak olejek lawendowy, wintergrinowy, tymiankowy, z trawy cytrynowej, zimozielony, cyprysowy, oregano i olejek z drzewa herbacianego, które pomagają zwalczać grzyby i drożdże.

Przeprowadzono badanie na osobach w wieku od 20 do 60 lat, z których wszyscy mieli łupież i stwierdzili, że olejek eteryczny z trawy cytrynowej znacznie zmniejszył ich łupież około siódmego dnia stosowania.

Niektóre z tych olejków można stosować wewnętrznie, na przykład olej z oregano, o ile są one w 100% czyste. Spróbuj połączyć jedną lub dwie krople oleju z oregano, trawy cytrynowej i lawendy z czterema do sześciu uncji wody, aby uzyskać tonik, który możesz wypić.

4. Żel Aloe Vera

Wiadomo, że bogaty w korzyści aloes łagodzi i pomaga w leczeniu podrażnionej skóry. Aloes może złagodzić swędzenie i łuszczącą się skórę u osób z łojotokowym zapaleniem skóry, cięższą chorobą skóry, która może powodować łupież.

Badania pokazują również, że oprócz tego, że służy jako domowy środek redukujący łupież, pomaga również poprawić wypadanie włosów , zwalczać infekcje grzybicze i łagodzić swędzenie skóry głowy .

5. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek (lub olej kokosowy) w Twojej szafce kuchennej może być bardzo przydatna, ponieważ może tymczasowo usunąć płatki łupieżu. Wystarczy nałożyć odrobinę nierafinowanej organicznej oliwy lub oleju kokosowego na łuszczące się miejsca na skórze głowy. Pozostaw na około godzinę, a następnie użyj grzebienia lub szczotki, aby wygładzić włosy.

Jeśli nałożysz zbyt dużo, prawdopodobnie będziesz mieć przetłuszczające się włosy i będziesz potrzebować szamponu. Możesz również dodać kilka kropli olejków eterycznych wymienionych w tym artykule i możesz skorzystać z włączenia oleju kokosowego do swojej diety. Tylko upewnij się, że jest nierafinowany i organiczny.

6. Zrelaksuj się

Podrażnienia skóry są często spowodowane depresją, lękiem i stresem. Staraj się zwracać uwagę na zmiany w skórze w tych momentach, a co ważniejsze, staraj się unikać tych uczuć, wdrażając zachowania i techniki redukcji stresu.

Wypróbuj na przykład jogę, krótkie spacery lub treningi, masaże i dyfuzję lawendy. 

7. Ocet jabłkowy

Nic dziwnego, że ocet jabłkowy świetnie nadaje się do zabijania grzybów wywołujących łupież. Wiadomo, że zapewnia natychmiastową ulgę w swędzeniu i może być Twoją odpowiedzią na to, jak pozbyć się łupieżu za pomocą zaledwie kilku aplikacji.

Spróbuj połączyć równe części z wodą i wmasuj w skórę głowy. Pozostaw na kilka minut i spłucz.

Powtarzaj przez pięć do siedmiu dni i zobacz, czy zauważysz różnicę. Jeśli wystąpią jakiekolwiek podrażnienia, przerwij lub używaj co drugi dzień przez siedem do 10 dni, aby sprawdzić, czy nastąpiła poprawa.

8. Probiotyki

Często zdarza się, że to, co jesz, może być częścią problemu. Wypróbuj wysokiej jakości suplement probiotyczny . Nie tylko może pomóc w zmniejszeniu łupieżu, ale może pomóc poprawić ogólny stan zdrowia, dostarczając pożytecznych bakterii dla jelit. 

Badanie opublikowane w Beneficial Microbes wykazało, że przywrócenie mikrobiomu skóry głowy pożytecznymi bakteriami znacznie zmniejszyło oznaki i objawy łupieżu od umiarkowanego do ciężkiego.

9. Omega-3

Dodaj do swojej diety pokarmy omega-3 , takie jak świeży, dziki łosoś lub nasiona chia. Kwasy omega-3 mogą pomóc w zapewnieniu bardzo potrzebnego nawilżenia skóry od wewnątrz, a zatem mogą zmniejszyć łupież.

Ponadto niedobory witamin, minerałów i innych składników odżywczych znajdujących się w kwasach omega-3 mogą zwiększać ryzyko wystąpienia łupieżu. Jedno z badań opublikowanych w Journal of Cosmetic Dermatology wskazuje, że suplementacja omega-3 i omega-6 poprawiła kondycję włosów i ich wypadanie.

Olej rybi może działać jako suchy środek do pielęgnacji skóry i włosów w walce z łupieżem. 

10. Kwas salicylowy

Kwas salicylowy jest najbardziej znany ze swojego działania przeciwtrądzikowego, ale jest również reklamowany jako naturalny środek przeciwzapalny i złuszczający. Szukaj kwasu salicylowego jako składnika szamponów i maseczek do włosów i używaj ich jako sposobu na pozbycie się łupieżu.

Jak temu zapobiec

Wiele komercyjnych szamponów zawiera szkodliwe chemikalia, a szampony przeciwłupieżowe są jeszcze gorsze. Szampon z siarczkiem selenu i szampon z pirytionianem cynku to dwa przykłady konwencjonalnych produktów przeciwłupieżowych, które u niektórych osób mogą powodować podrażnienia, a nawet wypadanie włosów, więc jeśli ich używasz, zażywaj je powoli i zwracaj uwagę na niepożądane skutki.

Wybierając kupiony w sklepie szampon lub produkt do włosów, upewnij się, że nie zawierasz parabenów , laureth sodu lub laurylosiarczanu. Zdecyduj się na produkty, które są wykonane z delikatnych, naturalnych składników od firm, którym ufasz. 

Jeśli chodzi o dietę, ważne jest, aby zminimalizować spożycie cukru i zrezygnować z przetworzonej żywności i przetworzonych olejów, takich jak olej kukurydziany, sojowy, rzepakowy, szafranowy i słonecznikowy.

Wniosek

  • Łupież to choroba skóry, która powoduje suchą, łuszczącą się skórę głowy. Może to być spowodowane nadmiernym lub niedostatecznym szamponem, stosowaniem ostrych chemikaliów na skórze głowy, tłustą skórą lub infekcją grzybiczą.
  • Kluczem do zwalczania łupieżu jest stosowanie odżywczych i delikatnych produktów do włosów, picie dużej ilości wody, zmniejszanie stresu i wspieranie zdrowia jelit.
  • Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się łupieżu, zacznij od naturalnych przepisów na majsterkowanie. Tworzenie własnych produktów przeciwłupieżowych w domu jest łatwe.
  • Olejki eteryczne, takie jak drzewo herbaciane i olejek rozmarynowy, wspomagają krążenie, zmniejszają stany zapalne i zwalczają infekcje. Olej kokosowy, oliwa z oliwek, ocet jabłkowy i aloes pomagają nawilżyć i odżywić skórę głowy.